Z czego składają się systemy rynnowe?

Z czego składają się systemy rynnowe?

Zobacz, gdzie zamówić rynnę plastikową.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zdolności – podobnie jak zakładanie rynien. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny PCV, metalowe albo plastikowe – co wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku materiałów – m. in z metalu bądź PCV. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien należy zatem skonsultować z fachowcem.

Adres firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08