Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale również pozwala to regulować ilość światła docierających do pomieszczeń. Zazwyczaj do zasłaniania okien korzystamy z zasłon i firanek, jednak w ostatnich latach często decydujemy się na rolety wewnętrzne zakładane na okna.

Jakie rolety wewnętrzne są dostępne w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy szeroki wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych i ściennych. W wielu z nich dostaniemy też wszystkie niezbędne dodatki, tj. kółka z żabkami, karnisze metalowe, wsporniki sufitowe i ścienne czy rozety. W jednym sklepie będziemy w stanie dobrać pełen zestaw konieczny do założenia rolet. Natomiast to, jakie rolety wybierzemy, będzie zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby kupować z głową. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niewielkich oknach, ale nie nadają się dla osób cierpiących. Na takich roletach dość łatwo osiada kurz, gdyż robione są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień i noc – ilość światła pod Twoją kontrolą

Do kontroli nad dopływem światła do mieszkania posłużą rolety dzień-noc. Sprawdzą się prawie we wszystkich pomieszczeniach: w biurze, pokoju dziecięcym, salonie, a nawet w łazience. Te rolety posiadają naprzemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie umożliwia regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające dają całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z materiału, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – na co zwracać uwagę

Nasze okna nie zawsze mają standardowe rozmiary i okazać się może, że rolety o wymiarach oferowanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, aby dobrze obliczyć rozmiar okien, ponieważ źle dopasowane rolety nie spełnią swojej funkcji i będą mało estetyczne. Jeśli więc nie mamy doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonaliście.