Szopka krakowska i anioły drewniane – tradycyjne rękodzieło

Szopka krakowska i anioły drewniane – tradycyjne rękodzieło

Dzieła tworzone przez polskich artystów ludowych, nader ekspresyjne, ale też całkiemproste w swojej strukturze, od niezliczonych lat fascynują odbiorców. Także teraz nieomal każdy z nas ma w swoim posiadaniu jakąś drewnianą rzeźbę, którą można zakwalifikować jako przedstawiciela sztuki ludowej.

Anioły drewniane – obrońcy rodziny

Rzeźba drewniana od zawsze jest istotnym elementem rodzimej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były w głównej mierze z kultem religijnym – we wsiach i małych miasteczkach stawiane były setki kapliczek, które lokalni artyści zapełniali tzw. „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z łatwego w obróbce, miękkiego drzewa. I chociaż współcześnie z rzadka tworzy się tego typu rzeźby, to drewniane anioły w takiej estetyce znalazły swoje miejsce jako element dekoracyjny domów. Dlaczego właśnie anioły? Dlatego, że to alegoria dobra, ochrony oraz troskliwości. Taka figurka każdemu asocjuje się z obrońcą rodziny. Anioły z drewna wykonane w stylistyce sztuki ludowej wyróżniają się ekspresyjnymi kolorami, a dzięki ręcznemu wykonaniu każdy z nich jest unikalny. Nic więc dziwnego, że są one też jednym z ulubionych souvenirów przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – świąteczny symbol miasta Kraków

Innym reprezentantem rodzimego rękodzieła są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są mocno powiązane z Krakowem i jego okolicami. Są przygotowywane z lekkich półproduktów, z reguły z kartonu i wielokolorowej folii aluminiowej, a swoim wyglądem przypominają reprezentatywne krakowskie kościoły. Od lat 30-tych XX wieku przed Bożym Narodzeniem organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział dziesiątki artystów parających się ich tworzeniem od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w najrozmaitszych rozmiarach. Te stworzone na konkurs mogą mieć nawet kilka metrów wysokości, jakkolwiek jednakowo uznane są również niewielkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Bożego Narodzenia umieszczają pod choinką.

Zdjęcie dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl