Sprzedaż polskiego węgla

Sprzedaż polskiego węgla

Promocja polskiego węgla

W związku z wyzwaniami związanymi z potrzebą rywalizowania na polskim rynku z węglem sprowadzanym z zagranicy, Południowy Koncern Węglowy S.A. rozpoczął politykę wspierania pozycji polskiego węgla.

Węgiel brunatny i kamienny

Węgiel jest nieodawialnym źródłem energii, którego wartość energetyczna zależy od jego składu (np. od zawartości wody). Największe złoża węgla kamiennego znajdują się w Chinach, w USA, Indiach, RPA oraz w Australii i na Ukrainie.

Wydobycie węgla w Polsce

Węgiel jest w Polsce wydobywany w takich regionach jak Górny Śląsk oraz Lubelszczyzna. Regionalni dystrybutorzy mają w swojej ofercie takie rodzaje węgla, jak:

  • Węgiel typu Gruby I i Orzech – ich wysoka kaloryczność i fakt, iż po ich spaleniu pozostaje mała ilość popiołu generuje to, że są to rodzaje najczęściej wybierane do ogrzewania gospodarstw domowych
  • Węgiel typu Groszek – rodzaj drobnego węgla, który może być spalany tylko i wyłącznie w specjalnych kotłach retortowych, które wyposażone są w automatyczne podajniki węgla, co jest ich niebywałą zaletą
  • Miał – najdrobniejszy z rodzajów węgla i jednocześnie najtańszym, który wykorzystywany głównie do spalania w elektrowniach i elektrociepłowniach.