Ile razy wyobrażaliśmy sobie tę scenę – szczęśliwi ludzie z garnuszkiem ciepłej herbaty w ręku ogrzewają się przy płomieniach kominka. Na ogół w mroźne dni mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości zamontowania kominka tym, którzy mają własny domek. Faktem jest, iż zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, ale możemy wyposażyć je w biokominek!
Główne zalety biokominków i ich typy
Biokominek, czyli tzw. eko kominek, cechuje się tym, iż zamontujemy go w każdym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on stworzenia odrębnej wentylacji, kluczowe jest natomiast, aby przestrzeń w którym zostanie założony eko kominek posiadała niczym niezakłóconą cyrkulację powietrza. Nie wolno instalować go w pomieszczeniach całkowicie szczelnych. Dużym walorem biokominka jest jego prosta budowa (to wszak zaledwie obudowa i palenisko) oraz względna lekkość. Z reguły wykonuje się go ze stali nierdzewnej, jednak można spotkać też modele z obudową ze szkła albo z kamienia. Niektóre eko kominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przesuwania, przykładowo wtedy gdy postanowimy zmienić wystrój mieszkania. W ostatnich latach popyt na eko kominki tak mocno rozwinął tę linię produktów, iż aktualnie bardzo łatwo dobrać jakiś jego model do dowolnego stylu pomieszczenia. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych dostaniemy modele biokominków narożnych, wolnostojących czy wiszących. Są modele biokominków z szybą lub bez, a nawet biokominki zewnętrzne, przeznaczone do ustawiania na tarasie, werandzie, na balkonie, w ogrodzie czy też w altanach, które można wykorzystać też jako element dekoracyjny ogródka restauracji czy hotelu.
Biokominek nie wyzwala związków szkodliwych dla środowiska
W biokominkach nie wykorzystuje się ani drewna ani węgla, dlatego nie wytwarza się dym. Podczas wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje wyłącznie para wodna oraz CO2 (stąd przytoczony wyżej wymóg zapewnienia poprawnej rotacji powietrza w mieszkaniu). Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest także to, że po skończeniu cyklu ogrzewania nie myć paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one zatem na meblach bądź sprzętach domowych, bo biopaliwo spala się praktycznie całkowicie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych. Minusem dla niektórych jest to, iż eko kominki dają mniej ciepła niż tradycyjne kominki, jednakże ich plusy, w głównej mierze możliwość korzystania z nich w bloku oraz ogromne walory aranżacyjne, przeważają.