Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Łańcuchy na koła – co warto o nich wiedzieć

Dowiedz się więcej o łańcuchach samochodowych na http://tinyurl.com/ybawg4d5

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Niemczech, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych można nabyć?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, dostawczych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają głównie stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]