Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Zamów kantar sznurkowy

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą między oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Tym samym musi on być dopasowany do profilu i rozmiaru głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak więc dobrać stosowny kantar? Na które jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

W sklepach dostępne są przeróżne typy kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane czy taśmowe. Te pierwsze, nazywane również halterami, są zalecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar taśmowy bądź skórzany. Znacznie większy komfort przynoszą kantary podszywane – np. syntetycznym bądź prawdziwym futerkiem, które można ściągnąć celem umycia. Taki kantar świetnie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów albo tresury.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), którego powinni używać właściciele pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie między innymi dla trakenów, koni arabskich, wielkopolskich oraz huculskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]