Jakie rodzaje kłódek są dostępne na rynku

Jakie rodzaje kłódek są dostępne na rynku

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch bazowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów podziału kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny będzie bębenek, złodziej bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy dość szybko.

Z czego produkuje się kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki bardzo ważny jest też materiał, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zapewni wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to głownie kłódka żeliwna oraz kłódka mosiężna. Poza tym w sprzedaży dostępne też kłódki ze stali (głównie nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla podniesienia wytrzymałości na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – na przykład niklem.