Ekologiczna żywność nieprzetworzona – jak ją rozpoznać?

Ekologiczna żywność nieprzetworzona – jak ją rozpoznać?

Chcesz kupić żywność nieprzetworzoną? Zobacz tutaj.

Od szybkiego rozwoju przemysłu spożywczego, który zaczął się w zeszłym wieku, produkty jedzone przez nas na co dzień zaczęto nagminnie wypełniać licznymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Jednak wraz z dojrzewającą świadomością konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć działanie na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni produktów wytworzonych z żywności ekologicznej.

Czym charakteryzuje się żywność ekologiczna?

By jakiś produkt trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi sprostać wielu wymogom. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wykonane muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty przyznawane przez wyznaczone do tego instytuty. Najważniejszą jednakże cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, iż użyte do ich przygotowania owoce i warzywa uprawiano z zachowaniem wszystkich reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie stosowali chemicznych nawozów ani środków protekcji roślin, które mogłyby mieć szkodliwy oddziaływanie nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody powierzchniowe czy powodują zakwaszenie gleby, a opryski pół silnymi pestycydami często są powodem śmierci pożytecznych owadów. Natomiast na skutek ekologicznej uprawy rośliny posiadają niższą zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to oznacza, że mniej tych niepożądanych substancji przeniknie do organizmu ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na etykiecie zdrowej żywności

Żywność ekologiczna podlega nieprzerwanemu nadzorowi na wszystkich etapach produkcji, w tym także w trakcie przewozu oraz składowania. Co istotne, gdy produkt spełnia warunki, jego producent oprócz typowych informacji m.in. o dacie przydatności do spożycia, warunkach przechowywania, kaloryczności oraz wadze netto, kraju pochodzenia składników, musi też bezwzględnie wskazać numer ID jednostki certyfikującej ten artykuł i zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdki ułożone w kształt listka. Wypatrując żywności ekologicznej powinno się zatem czytać starannie etykiety produktów, a kupując je online w sklepie producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie sklepu informację o posiadanych certyfikatach.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]