Sterowniki PLC umożliwiają precyzyjne kontrolowanie działania maszyn przemysłowych. Używając ich jesteśmy w stanie usprawnić pracę każdej fabryki, a możliwość programowania pozwala bez komplikacji dopasować do konkretnych potrzeb.
Jak pracują sterowniki PLC?
Parametrem, który odróżnia je od pozostałych sterowników jest fakt, iż ich praca odbywa się w pętli. Kontroler PLC wypełnia kolejno każdy z rozkazów zawartych w programie, a gdy ten dobiegnie do końca, ponawia cały proces, skanuje wejścia oraz zapisuje we wskazanym miejscu, a potem uruchamia wykonywanie algorytmu ponownie. Języki, w których pisze się programy sterujące działaniem sterowników dostarczane są zazwyczaj przez ich wytwórców.
Sterowniki PLC – od lat 60 do czasów obecnych
Pionierskie sterowniki PLC pojawiły się pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego stulecia. Z początku wykorzystywane były przez przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych i RFN, jednak zaledwie po pięciu latach zaczęły być używane także za Żelazną Kurtyną. Pierwsze takie sterowniki zjawiły się w Polsce w 1975, a ich oficjalna produkcja ruszyła pod koniec tej dekady.
Jak dzieli się sterowniki PLC?
Najczęściej stosowanym rodzajem kontrolerów PLC są urządzenia kompaktowe, pozwalające na pracę na jednym podzespole. Oprócz tego, dostępne są także kontrolery modułowe różnych rozmiarów i urządzenia rozproszone, które tworzą różne podzespoły zarządzane przez centralną jednostkę.
Co zyskasz dzięki sterownikom PLC
Sterowniki PLC, pomimo dość wysokich cen, umożliwiają zmniejszenie wydatków na eksploatację instalacji przemysłowych. Nie są duże, a bardzo ograniczają niebezpieczeństwo wystąpienia błędów.