Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Kliknij w to miejsce, jeżeli szukasz więcej wiadomości na temat leczenia stożka rogówki Kraków.

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to choroba, która bardzo ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia i może powodować inne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi poradzić sobie z tym problemem. Jak więc winno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach towarzyszy innym chorobom oczu

Rogówka to przezroczysty element oka, który silnie skupia promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak posiada mnóstwo receptorów bólowych. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która, według niektórych teorii, ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się także podwójne widzenie. Choroba ta nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie wada jest niwelowana z użyciem soczewek kontaktowych lub okularów, po pewnym czasie natomiast konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – dostępne metody

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem różnych procedur medycznych. Dzisiaj najskuteczniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Świetne efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie niezborności albo krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie usuwa wadę wzroku.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]