Stomatologia mikroskopowa – kiedy po nią sięgamy?

Stomatologia mikroskopowa – kiedy po nią sięgamy?

Martwica, daleko posunięta próchnica, zapalenie miazgi, złamanie zęba lub nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te stany łączy fakt, iż na ogół w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż zabieg ten u wielu pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie powinniśmy się obawiać tej terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i efektywnymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie także sporych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Inicjujący etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. Składa się ona z nerwu oraz naczyń krwionośnych, toteż podczas leczenia kanałowego konieczne jest zaaplikowanie bardzo efektywnego środka znieczulającego. W kolejnym kroku wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec wypełnia się kanał zęba cementem szkło-jonomerowym, ceramiką, materiałem kompozytowym lub metalem szlachetnym.

Znajdź dobrego dentystę do przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie dentystycznym. Warto zatem wybrać rzetelnego stomatologa, który go zrealizuje. Gwarancją tego, iż leczenie będzie udane są możliwości, jakie daje nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Pozwala to dentyście na precyzyjne oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, dzięki czemu kolejne zabiegi nie będą już konieczne.