Profilaktyka przed przeziębieniem na co dzień

Profilaktyka przed przeziębieniem na co dzień

Miesiące jesienno-zimowe niekorzystnie oddziałuje na naszą odporność. Na ogół męczy nas podrażnione gardło, kaszel oraz katar. Aby się im nie dać tak łatwo, warto wypróbować tradycyjne metody, które pomagają strzec organizm przed przeziębieniem. Oto kilka z nich.

Podniesienie temperatury ciała

Choroby atakują nasz ustrój zazwyczaj wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o około 3 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzewać się za pomocą gorącego prysznica bądź herbaty. Do herbaty można dołożyć plaster cytryny albo pomarańczy, które zawierają spore ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest też bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru oraz szczypta cynamonu. Żeby poprawić smak napoju warto sięgnąć po sok z malin. Jeśli zdecydujemy się na gorącą kąpiel, nasyćmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego czy pichtowego, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na udrożnienie nosa.

Bakteriobójcze syropy z czosnku oraz cebuli

Cebula i czosnek też są źródłem witamin. Na ich bazie produkuje się tradycyjne mieszanki przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę, a następnie polewamy miodem. Miksturę odstawia się na chwilę, żeby cebula puściła sok. Taki syrop powinno się pić w odstępach po kilka godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu wystarczy rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowaną miksturę też powinno się spożywać parę razy w ciągu dnia.

Jak uśmierzyć ból gardła?

Kiedy nasila się wrażenie bólu gardła, wskazane jest przetestować kompozycję masła, miodu oraz mleka. Bardzo dobrze sprawdza się ona jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku należy mieć na uwadze, by mleko nie było zbyt gorące, gdyż zniweluje to korzystne oddziaływanie reszty składników. Dla złagodzenia podrażnień gardła rekomenduje się również płukanie gardła wodą z solą czy picie naparu z szałwii.

Czemu powinniśmy reagować na pierwsze objawy przeziębienia?

Pomimo, iż typowe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego zaniedbanie może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy jednakże, że jeżeli symptomy nie mijają to trzeba wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu.