Podstawowe wiadomości o urologii

Podstawowe wiadomości o urologii

Na https://bit.ly/3tyw6FN znajdziesz więcej informacji o urologu w Krakowie prywatnie.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem powoduje skrępowanie. Schorzenia, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie krępujące, co sprawia, iż osoby, które dostrzegły u siebie pewne oznaki choroby, w szeregu przypadków odwlekają o kilka tygodni wizytę u lekarza specjalisty. Niestety może to skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Umów się do urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać sporo rozmaitych symptomów, które nagminnie są bagatelizowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na jakie więc oznaki powinno się zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego umówienia się na konsultację z urologiem? Będą to zwłaszcza jakiekolwiek zmiany powiązane z moczem, czyli obecność w nim krwi lub ropy, jego spienienie czy ciemniejsza barwa, ale również ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy są też mniej wyraziste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, obrzęk stóp i ból podbrzusza lub pleców. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, dlatego panowie powinni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), wywołaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Należy przy okazji zauważyć, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci przeważnie przychodzą do poradni lekarza urologii w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego) oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie przeprowadzają również mnóstwo trudnych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]