Jak przebiega zakładanie implantów stomatologicznych?

Jak przebiega zakładanie implantów stomatologicznych?

Najlepszym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Sprawdzą się zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich największymi atutami są stosunkowo łatwa pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant zęba, a dokładniej jego korona, wygląda zupełnie jak prawdziwy ząb. Przed ich założeniem nie ma wymogu szlifowania sąsiednich zębów, jest to zatem mniej dotkliwe dla pacjenta niż zakładanie mostu czy pełnej protezy. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ów proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty zębowe – fazy terapii

Zabieg wszczepienia implantów zębowych rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest też stosowne nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. Następnie dentysta wykonuje nacięcie dziąsła. To pozwala na dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej miejsca na implant. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz specjalnie dobranych wierteł. To niesłychanie skomplikowany etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się doświadczeniem i wyczuciem. Dokładność istotna jest także przy umieszczeniu implantu zęba w łożu. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarz musi jedynie zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a obawa przed odczuciem bólu

Myśl o założeniu implantu zębowego rodzi u części osób strach przed możliwym przenikliwym bólem odczuwanym podczas zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest całkowicie nieuzasadniony. Współczesna implantologia korzysta z bardzo skutecznych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci wyjątkowo podatni na odczuwanie bólu mogą ponadto skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkowicie usunie problem strachu przed chirurgiem-stomatologiem.