Gęste piersi - poszerz swoje wiadomości!
Nowotwór gruczołu piersiowego jest chorobą, którą co roku wykrywa się łącznie u przeszło miliona kobiet na całym świecie. W znacznym procencie casusów ten nowotwór złośliwy diagnozowany jest z opóźnieniem, co kilkukrotnie potęguje zagrożenie przerzutów na kolejne narządy (np. płuca bądź układ kostnylub wątrobę), a także śmierci. Mimo, iż od dekad prowadzone są liczne kampanie mające na celu propagowanie regularnych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, cały czas na tę chorobę umiera każdego roku setki tysięcy osób, i to nie tylko kobiet.
Gęste piersi a problemy z diagnostyką raka piersi
Tak zwane gęste piersi są jedną z przyczyn problemów z wykryciem nowotworu piersi na wczesnym etapie. Charakteryzują się one tym, że dominuje w nich tkanka gruczołowa nad tkanką tłuszczową. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest znacznie trudniejsze – anomalie w tkance są praktycznie niewidoczne, gdyż zarówno gruczoły, jak i guzy, oznakowane są na rezultatach badań mammograficznych białym kolorem. Zmiany ciężko także poczuć w podczas badania dotykiem. Statystyki są zatem nieubłagane – kobiety posiadające gęste piersi są w większym stopniu narażone na raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich w wielu przypadkach w później fazie rozwoju, co drastycznie redukuje szanse efektywnego leczenia.
Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne – technika w służbie kobiet
AILIS – rodzimy start-up medyczno-technologiczny – opracował urządzenie rozpoznające zmiany nowotworowe – nawet te niewielkie – u kobiet mających gęste piersi. System analizy tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS opiera się na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Za sprawą obrazowania układu krwionośnego i przedwczesnego wykrywania zaczynającego się procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona ogromnym potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego urządzenia zapewnia kobietom pełny komfort: odbywa się bezdotykowo, bez udziału osób trzecich, a przy tym trwa raptem 4 minuty. W metodzie proponowanej przez AILIS analizą rezultatów badania zajmuje się sztuczna inteligencja. Radiolog bada wyłącznie przypadki, gdzie diagnoza wskazuje na znaczne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Rozpowszechnienie systemu zaprojektowanego przez start-up AILIS w przyszłości przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi.
Adres firmy:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków