Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.