Więcej szczegółów o biopsji prostaty znajdziesz tu.
Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wielkością i postacią orzech włoski. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za produkcję płynu, w którym transportowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pozwala to ujawnić przerost bądź zapalenie tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany rakowe. Należy podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego prawdopodobnego rozwoju.
Alarmujące objawy – kiedy odwiedzić urologa?
Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, tj. ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, trudności z erekcją i ejakulacją, kłopoty w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.
Jak przebiega biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?
Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu symultanicznie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym przeciętnie ok. 30 minut. Ponadto pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, tym samym cała procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.
Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. niska krzepliwość krwi, wszczepione zastawki serca czy alergia na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.
Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]