Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Pierwszym prawnym dokumentem w Polsce, jaki dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Także obecnie definiuje ona ów termin oraz mówi, jak należy z nich korzystać. W myśl aktu dane osobowe to każde informacje, które umożliwiają ustalenie tożsamości danego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem wiek, miejsce zamieszkania czy nazwisko i imiona, ale też te określane jako dane wrażliwe – między innymi informacje o stanie zdrowia, możliwych sprawach sądowych czy religii. O ich ochronę należy zadbać zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich zdobycie oraz przetwarzanie jest naprawdę łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują jedynie danymi swoich współpracowników, inne zaś mają dojście również do danych kontrahentów. We wszystkich sytuacjach pracownicy, którzy mają z nimi styczność muszą przejść odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym dowiedzą się, jak zagwarantować im ochronę. Okazuje się to naprawdę ważne, gdyż po zauważeniu błędów GIODO ma prawo nałożyć dotkliwe kary – po pierwsze pieniężne, ale w niektórych sytuacjach także więzienia.

Kurs z ochrony danych osobowych – zasady

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich specjalistów administrujących takiego rodzaju informacjami – są to m. in. specjaliści z HR, archiwów bądź do spraw rekrutacji. W jego cenę zaliczają się również materiały dydaktyczne, dzięki którym kursanci łatwiej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, podczas którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę informacji, uczestnicy otrzymują specjalne certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu i zwykle zamykane są tego samego dnia.