Technologia, materiały, projekt – co wpływa na cenę druku 3D

Technologia, materiały, projekt – co wpływa na cenę druku 3D

Skieruj się na http://tinyurl.com/yym487wu, aby uzyskać informacje dotyczące kosztu druku 3D

Możliwość zlecenia wydruku 3D każdej makiety, projektu czy podzespołów z tworzyw sztucznych zdecydowanie redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamysłem firmy jest przemysłowa produkcja, często decyduje się ona na nabycie profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je profesjonalistów. Natomiast jeśli konieczność przygotowania modelu 3D jest epizodyczna bądź w grę wchodzi produkcja elementów o niewielkim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu przedsięwzięcia pojawia się nie raz pytanie: jak oszacować cenę druku 3D?

Ostateczny koszt druku 3D – co na nią wpływa?

Na końcowy koszt druku 3D ma wpływ wiele czynników. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik stosownym formacie (czyli STEP albo STL), z pomocą którego można orientacyjnie określić koszt realizacji zamówienia. W wielu przypadkach zlecający przygotowuje tylko szkic projektowy albo prototyp. To powoduje, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa z uwagi na konieczność przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, ewentualnie przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego obiektu z zastosowaniem skanera 3D. Dodatkowe czynniki, które mocno wpływają na końcowy koszt wydruku to, naturalnie, wybór samej technologii druku, jak również materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Jednakowo istotne jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to zwłaszcza od tego, czy wydruk będzie miał całkowite czy częściowe wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (przykładowo impregnacji czy lakierowania).

Jak oszacować koszt wydruku 3D?

Nie można jednoznacznie wyliczyć kosztu druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z firmą, u której planujemy zrealizować dane zlecenie. W tym celu wypada przesłać jej plik do ewaluacji ewentualnie, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z formularza i jak najdokładniej zaprezentować specyfikę zamówienia. Szacunek kosztu druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Eksperci CADXPERT służą też pomocą odnośnie wyboru materiału oraz odpowiedniej technologii druku.

Adres firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]