Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Kliknij tutaj jeśli potrzebujesz zamówić badania wysokościowe Bielsko

Wielu czytelników pracę na wysokości utożsamia zwłaszcza z myciem okien w wieżowcach oraz opieką nad kominami. Według uchwalonych w Polsce regulacji są to zaś wszystkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, gdy prace odbywają się co najmniej trzy metry nad ziemią, niezbędne jest zaś zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W których placówkach są wykonywane? Jakie choroby sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie otrzymamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich przejściu – o ile oczywiście efekty będą pozytywne – otrzymamy orzeczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na wykonanie badań wysokościowych nie ma dużo czasu – wówczas słusznie postąpimy udając się sami do okulisty, neurologa i laryngologa celem przeprowadzenia badań, a następnie składając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co będzie sprawdzone?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować schorzenia, które powodują, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju chorób należą w szczególności epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a dokładnie – konieczność stosowania okularów (mimo że możemy to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), jak również niedowidzenie. Specjalista ma prawo też odmówić wystawienia orzeczenia, jeśli mamy zaawansowaną hiperglikemię lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby po 50 roku życia – co roku.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]