Komu potrzebne są badania operatorów?

Komu potrzebne są badania operatorów?

Zajrzyj w to miejsce, aby zlecić badania operatorów Bielsko Biała

Do rozpoczęcia działalności w różnego rodzaju profesjach wymagane są właściwe predyspozycje psychiczne. By dowiedzieć się, czy kandydat je ma, wykonuje się specjalne testy. By je wykonać, należy udać się do przychodni psychologicznej, a na ich przebieg w dużym stopniu wpływa rodzaj zawodu, w jakim zamierza działać badany. Inne badania przeprowadzane są wobec prawników, odmienne natomiast dla operatorów maszyn czy wózków widłowych. Jak nietrudno się domyślić, te drugie badania są wykonywane znacznie częściej. Warto zatem napisać parę słów na temat tego, jak one przebiegają, jakie akty prawne określają ich charakter i jakie zdolności okazują się w ich czasie najważniejsze.

Przepisy a badania operatorów

Terminy wykonywania i specyfikę badań operatorów wózków paletowych i innych maszyn stosowanych w przemyśle reguluje załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996. W jego myśl badania operatorów muszą być przeprowadzane co trzy albo cztery lata, poza osobami po pięćdziesiątym roku życia – ci są zobowiązani do przechodzenia testów co dwadzieścia cztery miesiące. Powinniśmy jednak pamiętać, iż przebieg badań może być zmieniony, jeżeli wykonujący je specjalista uzna, że konieczne są dodatkowe testy lub poszczególne elementy okażą się w tym przypadku zbędne.

Badania operatorów – na co być gotowym?

Początkowym elementem badań operatorów jest badanie charakterologiczne, mające zwykle formę papierowego testu oraz test badający inteligencję. Potem przeprowadzane są badania na szybkość reakcji, polegające zwykle na wciśnięciu właściwego przycisku po zaświeceniu się lampki oraz sprawdzeniu, czy kandydat jest w stanie odpowiednio prędko zahamować. Badania operatorów to także testy zdolności percepcji przestrzeni i wzorku – te drugie zazwyczaj wykonywane są w ciemni oraz z zastosowaniem stereometru.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]