Budujesz dom? Zleć badania geotechniczne

Budujesz dom? Zleć badania geotechniczne

Badania geotechniczne są konieczne na etapie organizowania budowy obiektu. Dzięki informacjom, które za ich pośrednictwem zdobędziemy, zazwyczaj możemy ustrzec się wielu problemów. Jakich? Przede wszystkim tych, jakie wynikają z zawartości wilgoci w gruncie. Badania geotechniczne mówią nam, czy w glebie na danej działce znajdują się wody gruntowe – bardzo utrudniają one wybudowanie piwnicy, więc takie badanie pozwoli na wycofanie się z tego pomysłu i oszczędzenie dużych kwot. Badania geotechniczne powiedzą nam również, czy należy postarać się o skuteczne odwodnienie, żeby ustrzec się problemów związanych z niewsiąkaniem wilgoci w wyniku braku przepuszczalności gleby.

Jak przeprowadza się badania geotechniczne?

Badania geotechniczne opierają się na zaczerpnięciu próbek gruntu z różnych głębokości. Możemy pobrać je zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem fachowego sprzętu. Ta druga technika stosowana bywa przede wszystkim wtedy, kiedy istnieje konieczność pobrania fragmentów z większych głębokości lub w gruntach o dużej nieprzepuszczalności. Dobrze pamiętać, że im wyższa jest liczba odwiertów, tym dokładniejsze rezultaty przyniosą badania geologiczne. Po pobraniu próbek muszą one być dostarczone do laboratorium, gdzie specjalista zbada je pod kątem zawartości wody, a także pozostałych substancji i metali.

Komu powierzyć badania geotechniczne?

Jak wiemy, rezultaty badań geotechnicznych są naprawdę ważne – wpływają na bezpieczeństwo inwestycji oraz wysokość wiążących się z nią kosztów. Powinniśmy zatem zlecić ich przeprowadzenie doświadczonemu geologowi. Jak więc go znaleźć? Najlepszym rozwiązaniem okaże się powierzenie badań geotechnicznych specjaliście posiadającemu odpowiednie uprawnienia – gwarantują one, iż rezultaty badań geotechnicznych będą miarodajne, zaś my na ich podstawie bez obaw będziemy w stanie rozpocząć inwestycję i uniknąć niepotrzebnych wydatków.