Automatyzacja magazynu – poznaj dostępne rozwiązania logistyczne

Automatyzacja magazynu – poznaj dostępne rozwiązania logistyczne

Współczesne magazyny mają nieraz olbrzymią powierzchnię i mieszczą miliony sztuk towarów. To sprawia, że, aby zachować wysoką efektywność ich pracy, trzeba wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Niezastąpiona jest w tym automatyka magazynowa, która usprawnia procesy przechowywania, wysyłki i rozładunku magazynowanych materiałów. Pod tym określeniem kryje się szereg udogodnień, wśród których istotne znaczenie mają wózki systemowe, transport poziomy oraz system regałów przesuwnych. Jak polepszają one wydajność magazynów?

Automatyzacja magazynu – wózki systemowe oraz transport poziomy

Jednym z największych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu materiałów wewnątrz magazynu efektywniejszym, bezpieczniejszym i szybszym. Obecnie jest to wykonalne dzięki technologiom takim jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, zwykle składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, umożliwiających sterowanie ładunkiem. Z kolei zastosowanie wózków systemowych polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, co pozwala na zmniejszenie szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra.

Mobilne regały przemysłowe

Drugi z problemów, z którym pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest ograniczona powierzchnia. Jest on szczególnie uciążliwy w składach o niedużym metrażu, jak również w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem okazują się być mobilne regały magazynowe. Dzięki nim pojemność magazynu może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszukiwanych palet będzie nieomal tak łatwe, co w przypadku zwykłych systemów regałów. Do magazynowania materiałów o niższej wartości, można również zastosować automatyczne szafy magazynowe.