Tarcica – niezastąpiona w wielu gałęziach gospodarki

Tarcica – niezastąpiona w wielu gałęziach gospodarki

Tarcica to produkt drzewny który ma bardzo ważne zastosowanie zwłaszcza w branży budowlanej, a ponadto w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej wykorzystywania mocno wpływa fakt, iż produkt ten znaleźć można w wielu rodzajach, które określane są przez gabaryty wyrobu.

Tarcica sucha i mokra, obrzynana i nieobrzynana

Tartaki proponują swym klientom rozmaite gatunki tego wyrobu. Przede wszystkim nabyć można tarcicę mokrą oraz suchą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia uprzednio przetartego z zastosowaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, ale też odpowiednich cech, jakie determinuje poziom wilgotności. Tarcica mokra zaś nie jest poddawana suszeniu. Tarcicę dzieli się także na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak nietrudno się domyślić, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, w wyniku której wszystkie jej płaszczyzny są wyrównane. Tarcica nieobrzynana posiada natomiast wyrównane jedynie dwie powierzchnie równoległe. Co więcej możliwe jest produkowanie tarcicy w różnych rozmiarach. Z podstawowej formy tarcicy produkuje się na przykład deski, listwy, łaty, bale i belki.

Do czego użytkowana jest tarcica?

Dobrej jakości tarcica, wykonana z dobrych gatunków drewna i poddana starannej obróbce, używana jest wszędzie tam, gdzie niezbędne są wysokie walory estetyczne oraz znakomite parametry techniczne. Zaś tarcica prezentująca niższą jakość wykorzystywana jest głównie do produkcji papieru, a także w budownictwie, przykładowo do wytwarzania więźb dachowych oraz konstrukcji budynków.