Okna skrzynkowe do wiekowych obiektów

okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z zabytkowymi obiektami. Nierzadko spotkać je można w zabytkowych kamienicach, starych domkach oraz pałacach. Dziś są one produkowane zwłaszcza z myślą o montażu w takich budynkach, gdyż użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej montowane są również w nowszych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze wersje są równie funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się one z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często dzielone są na czworo części – dwa u góry, mniejsze skrzydła są zamykane osobno i dawniej służyły do wietrzenia pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze zda egzamin w obiektach wzniesionych przed laty – między innymi domach z czerwonej cegły.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, powinny być zrobione z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę i modrzew, jednak od niedawna ich producenci wykorzystują również gatunki egzotyczne. Drewna takie jak np. meranti są bowiem o wiele bardziej wytrzymałe na wpływ deszczu, powietrza i ekstremalnych temperatur.

Adres firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]