Hydroizolacja ściany fundamentowej obowiązkowym etapem prac budowlanych

Hydroizolacja ściany fundamentowej obowiązkowym etapem prac budowlanych

Każdy budynek wykonany jest z kilku rodzajów ścian. Do tych najbardziej istotnych bez wątpienia wlicza się ściana fundamentowa, która bardzo często nazywana jest po prostu fundamentem. Fundament to podwalina obiektu budowlanego. To on przejmuje występujące obciążenia, a następnie przenosi je na grunt. Dzięki temu całość konstrukcji nieruchomości jest stabilna. Zadaniem ściany fundamentowej jest w związku z tym powiązanie w sposób bardzo stabilny struktury budynku z gruntem. Nie trudno w związku z tym domyśleć się, że ściana tego rodzaju musi zostać należycie postawiona.

Ściana fundamentowa – właściwe metody hydroizolacji

Aby ściana fundamentowa była trwała oraz odpowiednio spełniała swoją rolę, powinna zostać odpowiednio zabezpieczona przed wpływem wody. Trzeba wiedzieć, że mnóstwo architektów, inwestorów, a nawet ekip budowlanych nie posiada dostatecznej wiedzy, która pozwala na dobranie prawidłowej metody hydroizolacji. Stosowanie niewłaściwych substancji hydroizolacyjnych bądź niewłaściwie dobrany materiał budulcowy sprawiają, że ściana fundamentowa może nie być odporna na działanie wody. A wówczas pojawić mogą się bardzo duże problemy.

Ściana fundamentowa – zasady pracy i dobry materiał

Doskonałym materiałem do postawienia ściany fundamentowej jest beton. Sprawdza się on przede wszystkim tam, gdzie poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Na materiale tego typu z powodzeniem można zrobić naprawdę dobrze działającą hydroizolację. Należy jednak wiedzieć, że jeśli w ścianie znajduje się łączenie fug, to punkty te muszą zostać osłonięte w wyjątkowy sposób. Wszystko dlatego, że miejsca te są słabsze i to na ogół właśnie przez nie przenika woda gruntowa, powodując uszkodzenie ściany. Dość słabym materiałem do wykonania ścian fundamentowych jest z kolei czerwona cegła. Ten budulec wilgoć penetruje bez trudu. Co więcej, woda wspina się w górę ściany, wywołując takie uszkodzenia, jak puchnięcie, a następnie odpadanie tynku. Do tego dodać należy psujące dobry wygląd ściany plamy. Z tego powodu przygotowanie hydroizolacji ściany fundamentowej najrozsądniej jest zlecić mogącej pochwalić się dużym doświadczeniem firmie.