O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy górskie?

O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy górskie?

Na www.exploruj.pl znajdziesz jedyną w swoim rodzaju ofertę wypraw górskich

Coraz więcej osób spędza swój czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle rozpoczynają od przemierzania polskich Tatr, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wrażeń – ich pragnieniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty leżące w dalekich od naszego kraju rejonach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się przygotować?

Aktualnie przed amatorami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją nie tylko Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy polskie oraz słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Azji, Afryki czy Meksyku. Z całą pewnością ogromnym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Oczywiście asysta agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej pracownicy nie wdrapią się na szczyty za nas. Konieczna jest wysoka sprawność fizyczna, która pozwoli nam znieść wielogodzinną wyprawę z naprawdę ciężkim, mającym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem ze specjalistycznym sprzętem i odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na Elbrus, bazę pod Annapurną, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w zbliżonych do tego typu wyprawach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które trzeba koniecznie spełnić. Nie można zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Znaczenie ma zatem doświadczenie pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry konieczne jest bezwzględne dostosowanie się do poleceń wydawanych przez prowadzącego grupę.

Adres firmy:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]