Złoto bulionowe w monetach – inwestycja w metale szlachetne

Złoto bulionowe w monetach – inwestycja w metale szlachetne

Kliknij tu, aby zamówić złotą monetę.

Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mogą robić to na sporo sposobów: nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są znane w każdym zakątku świata

Złote monety kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie środków finansowych, dlatego też ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do ważnych wydarzeń, dlatego ich wygląd niesłychanie sporadycznie podlega „odświeżeniu”. Zazwyczaj złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie tylko rocznikiem emisji. Trzeba podkreślić, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje próba i ciężar użytego do ich bicia metalu. Zaletą monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, lecz mennice wypuszczają także monety o nominale 1/4 czy 1/50 uncji złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są z reguły z 24 karatowego złota (.9999), ale np. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – zmniejszenie możliwości jej zniszczenia. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o ilości czystego złota użytego do ich wybicia.

W asortymencie lokalnych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, a więc wspomniane powyżej Krugerrandy, Filharmoników Wiedeńskich czy Britannię.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]