Kolekcjonowanie numizmatów może stać się korzystną inwestycją

Kolekcjonowanie numizmatów może stać się korzystną inwestycją

Znajdź numizmaty.

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale również przedmiot westchnień numizmatyków ze wszystkich stron świata. Numizmatyka, stanowiąca z początku dyscypliną nauki badającą monety, medale a następnie także banknoty, z biegiem lat przekształciła się w modne hobby. Wielu numizmatyków widzi z kolei gromadzenie monet jako sposób na lokatę kapitału w przedmioty, mogące po pewnym czasie przynieść satysfakcjonujące dochody. Odpowiednio zutylizowały to duże i małe mennice, rok w rok wybijające tysiące oszałamiających srebrnych oraz złotych monet okolicznościowych.

Monety numizmatyczne ze srebra i złota – pasja, która może przynieść zysk

Powodów, dla których numizmatycy kolekcjonują monety oraz banknoty jest co niemiara. Poniektórzy skupiają się na monetach okolicznościowych wypuszczanych w nawiązaniu do zbliżającej się rocznicy istotnego wydarzenia historycznego lub urodzin czy też śmierci ważnej postaci ze świata polityki albo sztuki. Drudzy interesują się środkami płatniczymi, w związku z tym kolekcjonują pieniądze rozmaitych państw. Pozostali poszukują monet, których rewers posiada sprecyzowany motyw, przykładowo związany z zabytkami świata lub zwierzętami. Jest natomiast grupa hobbystów, która nie szuka numizmatów emitowanych w znacznych nakładach z mosiądzu, niklu oraz miedzi, a która poszukuje monet kolekcjonerskich ze szlachetnych kruszców, głównie ze złota oraz srebra. Oczywiście, tego typu numizmaty już w chwili emisji są kilkukrotnie droższe aniżeli typowe monety kolekcjonerskie, jednak wypada wziąć pod uwagę, że ich zakup bywa zyskowną inwestycją. Po upływie czasu cena złotych oraz srebrnych numizmatów może wyraźnie wzrosnąć, nie tylko z powodu ograniczanej liczbę danego wzoru, ale także z powodu realnego wzrostu ceny kruszcu, którego są one wykonane.

Polskie srebrne numizmaty – czy jest ich dużo na rynku?

Hobbyści koncentrujący się głównie na monetach emitowanych nad Wisłą nie będą narzekać na deficyt atrakcyjnych eksponatów do zebrania. Tylko w minionych kilku latach Mennica Polska wybiła takie numizmaty jak np. 100. rocznica urodzin Jana Karskiego oraz seria Wielcy polscy ekonomiści z wizerunkami m.in. Mikołaja Kopernika i Stanisława Grabskiego. Większość monet numizmatycznych emitowanych w naszym kraju to srebrne numizmaty o nominale 10 złotych. Ich wartość, zależnie od wagi, roku emisji oraz nakładu, waha się od 90 do nawet 300 złotych. Srebrne i złote monety zabezpieczone są najczęściej kapslem albo umieszczone w kasecie razem z certyfikatem.

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]