Funt – jego aktualny kurs i historyczne przeliczniki poznasz online

Funt – jego aktualny kurs i historyczne przeliczniki poznasz online

Szukasz aktualnej oferty wymiany funtów? Idealnie trafiłeś! Wejdź na nordiqa.com/kurs-gbp.html.

Funt brytyjski, którego prawidłowa nazwa to funt szterling, to jedna z najsilniejszych istniejących walut. Pomimo przynależności z początku do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a następnie Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie weszła do strefy euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski – silny pieniądz, który przetrwał liczne problemów

Na skutek Brexitu, który okazał się procedurą trwającą ponad cztery lata, wartość funta względem dolara oraz euro zauważalnie spadła. Wiązało się to m.in. z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, wycofania się z rynku brytyjskiego, co niosło za sobą zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a pośrednio także spadkiem PKB. Odrabianie sporego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się powoli i przy dość znacznych wahaniach wartości waluty. Dodatkową komplikacją w tym procesie był kryzys z 2020 r. wywołany długotrwałym zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa COVID-19. Warto jednak zaznaczyć, że funt szterling to bardzo mocna waluta, funkcjonująca w Europie już od dziewięciu wieków, która w samym tylko XX w. wyszła obronną ręką ze znacznych spadków wywołanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. czy z legendarnego już ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Czy Polaków jeszcze interesuje aktualny kurs funta szterlinga?

Funt brytyjski pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której w dalszym ciągu często lokują swoje finanse. Jest tak głównie w związku z tym, iż pomimo Brexitu, gros naszych rodaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie wróciła do ojczyzny i bezustannie utrzymuje finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualnym kursem funta szterlinga interesuje się tym samym spora grupa osób. Poszukują one przede wszystkim dokładnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale w wielu przypadkach również raportów historycznych sięgających nawet dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy można znaleźć m.in. na stronach kantorów online, które aktualizują kurs co kilka sekund. Dane te umożliwiają także doświadczonym inwestorom zlecać kupno waluty po najbardziej opłacalnym kursie.