Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Zainteresowany systemem rozliczeń SWIFT? Skieruj się tutaj.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z usług bankowych, dużo osób po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z filarów wydajnego działania bankowości światowej.

Jak działa system bankowy SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny stosowany aktualnie system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: SORBNET, SEPA oraz Express Elixir.Na całym świecie wykorzystywane są też przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze danego kraju.

Jak w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC znanych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]