Aranżacja ogrodów – czy można poradzić sobie z tym samodzielnie?

Aranżacja ogrodów – czy można poradzić sobie z tym samodzielnie?

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, rozsądniej będzie zdecydować się na jego przemyślaną oraz gustowną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, iż ogród będzie wyglądał cudownie. Wymaga to jednak niemałej umiejętności i wiedzy, między innymi na temat tego, które nawozy dla roślin wybrać. Najkorzystniejszy rozwiązaniem jest zatem powierzenie tego zadania profesjonalistom. Wbrew temu, co może się wydawać, może to być mniej kosztowne niż samodzielne – czasem nie do końca udane – próby urządzania bądź pielęgnowania ogrodu.

Projektowanie ogrodów jest trudna – co warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga m.in. znacznego pogłębienia wiedzy z tematyki gleby i roślinności. Trzeba wiedzieć, jakiego rodzaju gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych miejscach) i wobec tego które powinno się nasadzić tam rośliny, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących choćby tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło słoneczne. Niebagatelny jest też właściwy układ roślin, na przykład sadzenie w pobliżu siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie nieustannie imponował swoim wyglądem. Nie lada umiejętności wymaga też wykonanie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, lecz najważniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Wiele osób chce urządzić swój ogród w określonej stylistyce – w stylu francuskim czy angielskim. Żeby jednak móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko dobrze znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale też prawidłowo wpasować do niej inne elementy ogrodu.

Projektowanie ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Niewielu posiadaczy imponującego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, choć naturalnie piękny trawnik, zachwycające rośliny, dekoracyjne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najistotniejsze. Warto jednak zafundować im klimatyczną oprawę w postaci właściwie dobranego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które pięknie wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się oczka wodne i sadzawki, sielskiego charakteru dodają im również kamienne schodki. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, ogromne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do określonych zakątków bez niszczenia trawnika, a także poprawiają estetykę ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich wymiary oraz układ, a także wszelkie inne elementy aranżacji ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, należy umiejętnie dobrać do charakteru domu i ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję może być niełatwo, warto więc powierzyć realizację tego zadania osobom, które są w tym specjalistami.