Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Kup obrączki ślubne Kraków na obraczki.net.pl

Dla większości małżonków dzień ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich oddania, uczucia i wierności są obrączki.

Obrączki – cząstka sakramentu zaślubin od XIII w.

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem obrzędu ślubu. Niewiele osób wie jednak, że mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele stuleci później. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Meksyku, w Kanadzie, na Słowacji czy w Turcji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary wybierają oraz mierzą obrączki ślubne razem, jednak obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – dopisz datę ślubu, imię małżonka lub cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się subtelniejszą estetyką. Przez wiele stuleci wykonywano je z rozmaitych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale (jak żelazo lub stal) symbolizujące potęgę miłości. Obecnie do ich wykonania używa się głównie złota i platyny, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najchętniej nabywane są uniwersalne, proste złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch typów złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają też nierzadko w swojej ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla nowożeńców cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]