Jak robi się topaz mistyczny?

mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna cieszy się wielkim uznaniem entuzjastów ozdób. Choć na pierwszy rzut oka można błędnie stwierdzić, iż to inny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem specjalnej techniki wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku wystawiany na wpływ gorąca i powlekany cienką warstwą kruszcu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, jakim jest pokryty. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, iż topaz ma fioletowy odcień, błękitny z kolei jest wynikiem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty daje stosowanie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak w poprzednim akapicie wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Często stosują go więc do wyrobu wisiorków, kolczyków czy innych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się także w pracy. Ważna jest również mnogość barw, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać biżuterię do swojej kreacji.