Potrzebujesz silnika szczotkowego? Skieruj się tu.
Wiele sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Ogromne bądź małe, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy i życia, lecz przeciętny człowiek najczęściej nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.
Podstawowe informacje o silnikach DC
Zadaniem silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomalże dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego użycia w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania najlepszych inżynierów połowy XIX w., takich jak np. Thomas Edison, Thomas Davenport czy Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, stojana oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tej dość awaryjnej części, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za bezszelestną pracę orazdużą niezawodność.
Silniki DC nie tylko do profesjonalnego zastosowania
Powiedzieć, że silniki prądu stałego są stosowane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD/DVD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki na prąd stały są częścią sterowanych radiowo pociągów oraz samochodów, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które zapewne podarujemy również naszym synom i córkom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Z silników prądu stałego korzystają też hobbyści do tworzenia autorskich projektów z obszaru robotyki i mechaniki.
O ile silniki DC o niewielkiej mocy bez trudu można kupić w sklepach dla hobbystów bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od cenionych producentów.
Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]