Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Sprawdź, gdzie zaopatrzyć się w motoreduktory kątowe.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak działają motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktor – jak działa?

Motoreduktory pozwalają na skuteczne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w wielu użyciach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, toteż zawsze powstaje nieznaczna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne części jak sprzęgła bądź hamulce. Niekwestionowaną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które można bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na żmudne wyliczenia i testy poszczególnych układów części. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do znacznych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń, jak również do długiego lub krótkiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Zastosowanie i warianty motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka rodzajów silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to logistyka, produkcja żywności lub przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się przeróżne automaty, jak wirniki, podnośniki, linie bagażowe na lotniskach albo dachy ruchome. Ogromne spektrum ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż ilość możliwych zestawów, które teraz oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]